Syn.: Campanula umbellifera Vuk.
Česká jména: zvonec jehlanitý (Sloboda 1852)
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité
Rozšíření: Západní oblasti Balkánského poloostrova, vyskytuje se v pásu od Slovinska až po střední Dalmácii, zhruba po údolí řeky Neretvy. Dále ve směru jižním je střídán příbuzným druhem Campanula austroadriatica.
Ekologie: Rostlina patří mezi druhy rostlin skalních společenstev. Vyhledává kamenité stráně, štěrbiny skal, výslunná a suchá místa, snese i mírný polostín. Většinou preferuje stanoviště s vyšším obsahem vápníku v půdě. Kvete koncem léta až začátkem podzimu.
Popis: Vytrvalá bylina s přímou lodyhou, v květu 100–150(–300) cm vysoká. Listy jsou lysé, lesklé, vroubkovaně pilovité, bazální listy jsou řapíkaté, podlouhle vejčité, lodyžní přisedlé, kopinaté. Zvonkovité květy jsou složeny v pyramidální hrozen, jsou jen krátce stopkaté až skoro přisedlé, mají 3–4 cm v průměru, jejich barva je nejčastěji modrá v různých odstínech, ojediněle i bílá. Plodem je tobolka.
Využití: Campanula pyramidalis se často pěstuje jako okrasná rostlina – hlavně v jižnějších státech Evropy, také v Británii. Je to druh náročný na slunce, dostatek tepla a vyžaduje suchá stanoviště. U nás se dá pěstovat pouze v chráněných a teplých polohách. Vyžaduje dobrou drenáž, přes zimu ochranu proti větším mrazům, nesnáší zimní vlhko, při němž rostlina vyhnívá.
Fotografovali Lubomír Rak, v září 2007 (Chorvatsko, pobřežní skály Makarské riviéry); Daniel Dítě, dne 25. 8. 2009 (Chorvatsko, ostrov Brač, Vidova gora); Naděžda Gutzerová, dne 1. 10. 2011 (Chorvatsko, Makarska).